BallinaRozeKonfirmohen 37 shtetet që do të marrin pjesë në Eurovision 2023

Konfirmohen 37 shtetet që do të marrin pjesë në Eurovision 2023

37 vende do të marrin pjesë në Eurovision 2023 në Liverpool.

Ky shënon numrin më të vogël të vendeve pjesëmarrëse që nga Eurovision 2014 në Kopenhagë. Megjithatë, duke pasur parasysh krizën globale të energjisë dhe inflacionin e përhapur, është një numër që pasqyron mirë pozitivitetin dhe angazhimin që vendet kanë ndaj Eurovizionit.

Zbulimi i vendeve pjesëmarrëse të këtij viti konfirmon lajmin se Bullgaria është tërhequr këtë vit nga Eurovizioni.

Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi konfirmuan më parë tërheqjen e tyre përmes deklaratave zyrtare.

Martin Österdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovizion, tha në një deklaratë:

“Ne mezi presim të mirëpresim artistë nga të 37 vendet në Liverpool, qytetin e popit, majin e ardhshëm. Konkursi i vitit të ardhshëm premton të jetë një konkurs ekstra i veçantë dhe ne po punojmë shumë me BBC-në tani për të siguruar që qindra milionë shikues do të shijojnë Konkursin më të mirë të Këngës në Eurovizion deri më tani, me Ukrainën në qendër të ngjarjes.”

Më poshtë mund të shihni listën me emrat e 37-të shteteve që do të konkurrojnë në Eurovizion 2023.

RELATED ARTICLES

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments